Blog

Jak mít v roce 2022 více peněz

Jak mít v roce 2022 více peněz

Už vás nebaví převracet každou korunu? Rádi byste si pořídili to, po čem tak dlouho toužíte? Víme, jak na to! Využijte začátek nového roku a osvojte si umění zacházet s penězi. Udělejte si pořádek ve vašich financích a začněte konečně žít.

Důležité je mít přehled

Klíčovou pomůckou při snaze o vyrovnaný rozpočet je finanční plán. Udělejte si seznam běžných výdajů své domácnosti a připočítejte dlouhodobější cíle - třeba letošní dovolenou či nový televizor, nebo i to, že v horizontu několika let chcete investovat do bydlení. A nezapomeňte do tabulky zahrnout rezervu pro nepředvídatelné okolnosti.

Rychlý přehled: Jak zlepšit finanční situaci

✔ Mějte peníze pod kontrolou – spočítejte si své veškeré příjmy a výdaje a zjistíte, kde a kolik jste schopni měsíčně ušetřit.

✔ Zjistěte komu, kolik a za co platíte – zkontrolujte, kolik platíte za úvěry, kreditky, energie, telefon či internet.

✔ Ušetřete na pravidelných výdajích – v případě energií, telefonu nebo bankovních služeb se na trhu vždycky najde levnější nabídka. A ušetřená stovka se stovkou se sejde.

✔ Odkládejte si peníze stranou – mějte na běžném či spořicím účtu vždy k dispozici alespoň trojnásobek měsíčních výdajů.

✔ Nepůjčujte si peníze na zbytečnosti – peníze byste si měli půjčovat jen k investování, třeba do bydlení. Rozhodně ne z rozmaru a na krátkodobou spotřebu.

✔ Nejdražší jsou kontokorent a kreditka – když už nakupujete na dluh, tak zvolte produkt s výhodnějšími podmínkami. Pro delší splácení je vhodnější spotřebitelský úvěr.

Sestavte si finanční plán

Udělejte si seznam běžných výdajů své domácnosti. Stačí vám k tomu tužka a papír. Zahrňte do plánu i dlouhodobější cíle – třeba nový televizor nebo blížící se dovolenou. Nezapomeňte do tabulky zahrnout i rezervu pro nepředvídatelné okolnosti. Případně můžete využít i některou z aplikací pro chytrý telefon.

Na nic nečekejte

 • Zjistěte co nejdříve, na čem jste. Rozdělte své příjmy na tři hromádky, které spravujte odděleně.
 • Běžné výdaje jako nájem, telefon, energie, potraviny či oblečení, hraďte výhradně z peněz, které máte k dispozici na běžném účtu.
 • Pro mimořádné výdaje mějte rezervu na spořicím účtu, přibližně desetinu měsíčního příjmu. Ideální je mít stranou alespoň trojnásobek měsíčních výdajů.
 • Pro budoucnost, tedy na bydlení nebo důchod, si odkládejte do nějaké formy investičního produktu (např. stavební spoření, doplňkové penzijní spoření apod.)

Kde vzít peníze navíc

Myslíte si, že nemáte kde ušetřit? Nezoufejte. Spořit se dá i po stokorunách měsíčně, které už teď máte k dispozici, jen o nich nevíte. Mohou to být peníze za předražený mobilní tarif, nevýhodnou smlouvu s dodavatelem energií apod.

Dříve, než si začnete utahovat opasek, zaměřte se na výdaje tohoto druhu. Možná budete překvapeni, o kolik je lze stáhnout. Je pravděpodobné, že objevíte peníze navíc.

Máte strach, že peníze projíte nebo utratíte za věci, které nepotřebujete? Zřiďte si trvalý příkaz, kterým peníze budete posílat na spořicí účet hned z výplaty.

Pravidelně si odkládejte peníze stranou

Nikdy nevíte, co se přihodí, a proto je důležité, abyste si odkládali peníze stranou. Na běžném nebo spořicím účtu byste měli mít alespoň trojnásobek měsíčních výdajů pro případ, že byste museli zaplatit něco, s čím jste nepočítali.

Pro lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě a vyjdou sotva s odřenýma ušima, je samozřejmě složitější začít si odkládat nějakou tu korunu stranou. Ale ne nemožné! Aby si člověk mohl odložit stranou alespoň něco málo z toho, co má, musí mít přehled nejen o příjmech, ale hlavně o svých výdajích.

Nepůjčujte si, pokud to není nutné

 • Dejte si pozor na neuvážené zadlužování. Půjčujte si jen za účelem investic, například do bydlení nebo rozjezd podnikání. V případě nutnosti je možné uvažovat o půjčce na nutnosti jako je lednice či auto na dojíždění do práce. Určitě si nepůjčujte na věci, které nutně nepotřebujete, jako je nová televize nebo dovolená.

I banální půjčka může roztočit kolotoč dluhů, který skončí exekucí nebo osobním bankrotem. Hlídejte si, za co a kolik utrácíte. Mějte přehled o pravidelných výdajích. Jednou měsíčně nebo klidně čtvrtletně vyhodnoťte, jak se vám daří finanční plán plnit, kde jsou ještě rezervy a jak se vyvíjí vaše potřeby.

Chcete si udělat pořádek ve financích, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat.

Rychlý kontakt

 •   Ing. Vlastimil Kopečný
    Krapkova 7, 779 00 Olomouc
    Mobilní telefon:
    +420 777 111 599
    E-mail:
    kopecny@prima-finance.cz

 

Naše další projekty