Nejnovější články

Fiktivní rozhovor občana s ČNB

vzestup Uvažujete o hypotečním úvěru a vnímáte zpřísnění podmínek ze strany bank na základě doporučení ČNB? Chcete vědět, jak by asi mohl vypadat rozhovor potenciálního klienta hypotečních bank přímo s ČNB ohledně hypotečních úvěrů...?

Občan: Zdravím vás, rád bych si vzal úvěr na bydlení, ale kromě dosavadních zpřísnění prý plánujete další přitvrzení, resp. třeba k nim prý ani nedojde, ale mohli byste nově už bankám v ČR nařizovat parametry hypoték a další různé parametry, jak k výši LTV, tak k bonitě žadatele. Je to pravda?

ČNB: Milý občane, my tě potřebujeme chránit proti nafouknuté bublině, tj. proti růstu cen nemovitostí no a jednou i růstu úrokových sazeb. 

Občan: Dobrá, tedy myslíte si, že je lepší platit nájem než hypoteční úvěr? Já myslel, že bych si tak zároveň řešil bydlení na důchod. A že je to tedy státem i ČNB podporované rozhodnutí…?

ČNB: Podporované to je, jen byste si měl minimálně 20% naspořit.

Občan: Blázníte? Ze 4 milionů? To je 800 tisíc korun. Mám sice 300 tisíc v podílových fondech, ale to jsem si chtěl nechat do rezervy na zdravotní a případné nenadálé výdaje.

ČNB: Zdroj vašich prostředků neřešíme, jen si nepřejeme, aby byly z jiných úvěrů.

Občan: A jak to jako zjistíte?

ČNB: Téměř všechny dluhy jsou registrovány v registrech dlužníků (CBCB, CNCB, Solus). Na další bezúhonnost lze nahlížet do CEE (centrální evidence exekucí) a do jiných registrů.

Občan: Ale na černém trhu úvěr od snědého spoluobčana na rohu asi neevidujete, že?

ČNB: Neevidujeme. Ale to je nelegální. Raději zůstaňte v nájmu, dokud nebudete mít 800 tisíc korun na byt. Šetřete z příjmů, anebo přidejte další nemovitost do zástavy a vezměte si větší hypotéku.

Občan: To bych musel zastavit byt mámy a to se mi fakt nechce, rád bych si zodpovědnost nesl sám. Také s příjmy stačím jen do 4 milionů korun, zvláště pokud budu muset kombinovat hypotéku do 80 % LTV a třeba nezajištěný překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Celé mě to vlastně vyjde dráž než před půlrokem!

ČNB: Tento přístup nechceme tolerovat, abyste si bral úvěr na dorovnání vlastních prostředků!

Občan: Takže opravdu myslíte raději setrvat v nájmu? No říkal jsem si, že pokud chci zajistit rodinu, bylo by lepší mít něco vlastního. A kdybych to nezvládal, tak byt prodám.

ČNB: To skoro zavání spekulací s nemovitostmi, nedoporučujeme. Že je vlna zpřísnění až příliš přísná šíří hlavně třetí strany zprostředkovatelského trhu. Nám zpřísnění připadá spíše mírné.

Občan: Necítím se být zlobbován zprostředkovateli. Jen se obávám o své bydlení na důchod.

ČNB: Budete-li zaměstnán, nemusíte se tolik o důchod obávat. Využijte také penzijní připojištění.

Občan: Myslíte to, co díky dnes silné regulaci dnes nikdo aktivně nenabízí? Abyste to nepřehnali i s regulací jinde… K mým příjmům: Jsem OSVČ, nicméně daním paušálem. Snažím se být zodpovědný občan, a proto také myslím na zadní vrátka. Mám si tedy raději koupit malý byt na pronájem na stará kolena, až jednou bude malý byt stačit?

ČNB: No jen pozor, u takových nemovitostí jsme nařídili si naspořit 40 %, protože úvěr může být max. do 60 % LTV.

Občan: Tak to abych si na to vzal úvěr ze svého stavebka, nemám totiž tolik našetřeno.

ČNB: Jak jsme již zmiňovali výše, použít další úvěr na doplnění vlastních prostředků jednoznačně nepodporujeme. Nebojte se, my vás ochráníme!

Občan: Aha. Děkuji za rozhovor.